Menu Zamknij

Pamięci zamordowanych przez hitlerowców

28 września br. na zaproszenie Dyrekcji, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak, Marian Boczar, Jadwiga Maszczak, Edward Kroczek, Treresa Staś wzięli udział w uroczystości patriotycznej, która odbyła się przed „Ścianą Straceń” przy ul. Lwowskiej.

Miejsce to upamiętnia zagładę mieszkańców Przemyśla i Żurawicy, członków ruchu oporu ale też cywili. Przeprowadzona w tym miejscu egzekucja była zemstą Niemców za atak polskiego podziemia na znajdującą się tutaj fabrykę wozów, produkującą na potrzeby frontu.

Przybyłych powitał Dyrektor Szkoły Pan Artur Mykita, wśród nich byli: przedstawiciele Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Stowarzyszenia Polaków i Osób Represjonowanych przez III Rzeszę, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Więźniów Politycznych.

Uczniowie przygotowani przez Panią Monikę Góruk, Pana Marcina Dumę i Pana Łukasza Cebeńko w montażu słowno-muzycznym przypomnieli ważne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Na zakończenie uroczystości przed ścianą straceń złożono kwiaty i zapalono znicze.

Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 15
Zaproszeni mieszkańcy miasta, stowarzyszenia kombatanckie i młodzież szkolna

Podobne wpisy