Menu Zamknij

Losy Zesłańców Sybiru – lekcja historii

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu przy współpracy ze Związkiem Sybiraków Oddział w Przemyślu była organizatorem II edycji spotkania historycznego pt. „Na nieludzką ziemię… Sybiracy Pamiętają – Pamiętaj i Ty!”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Przemyślu, Szkoły Podstawowej Nr 16, Szkoły Podstawowej w Krównikach i I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu.
Spotkanie pokoleń otworzył dr Piotr Pękalski – Wicedyrektor PZPW w Rzeszowie ds. PBW w Przemyślu, który przywitał wszystkich obecnych oraz w kilku zdaniach przypomniał historię Polski podczas II wojny światowej, zwracając szczególną uwagę na tragiczne konsekwencje wkroczenia armii sowieckiej do Polski.
Obecni zapoznali się z filmem „Losy Zesłańców Sybiru”, po którym Pani Teresa Paryna – przemyska poetka zaprezentowała swoje wiersze o tematyce Kresowej i sybirackiej.
Stanisława Zak przedstawiła swoje wspomnienia z pobytu na zesłaniu, a Marian Boczar wspomnienia swojej mamy.
Spotkanie uświetnił program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły podstawowej Nr 15 w Przemyślu.
Momentami uczniowie byli poruszeni wspomnieniami z deportacji i ze skupieniem słuchała o trudnym losie Sybiraków.
Związek Sybiraków dziękuje Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej za przygotowanie spotkania.

dr Piotr Pękalski Dyrektor PBW w Przemyślu
Teresa Paryna – przemyska poetka
Stanisława Żak – prezes przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków
Członkowie przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków – Bożena Stępka, Krystyna Hańczuk, Teresa Staś, Jadwiga Maszczak, Teresa Paryna, Stanisława Żak

 

Podobne wpisy