Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

Tablica pamięci Apolinarego Włodzimierza Garlickiego

W dniu 28 października przy budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Apolinarego Włodzimierza Garlickiego (23.07.1872 – 04.1940 Kijów).
W latach 1883 – 1891 uczęszczał do gimnazjum w Przemyślu, a potem studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego. Uwięziony przez NKWD podczas II wojny światowej znalazł się w więzieniu w Kijowie, gdzie został zamordowany.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odegraniu Hymnu Państwowego. Przybyłych przywitał Dyrektor I LO Tomasz Dziumak. Wśród licznie przybyłych gości byli: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, dr Piotr Szopa z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Pan Marek Garlicki stryjeczny wnuk Apolinarego Garlickiego, Stowarzyszenia Pamięci Ofiar Katynia i Związku Sybiraków w osobach Stanisława Zak, Krystyna Hańczuk i Marian Boczar.
Po powitaniu i przemówieniach nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz złożono kwiaty.
Tekst: Stanisława Żak
Zdjęcia: Marian Boczar

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!