Menu Zamknij

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze wyklęci to niepodległościowy, antykomunistyczny ruch partyzancki, który w swojej idei mieli stawić czynny opór sowietyzacji Polski oraz podporządkowaniu ZSRR. Liczbę wszystkich członków organizacji oraz grup konspiracyjnych szacuje się na około 120-180 tyś. Po wojnie żołnierze wyklęci kontynuowali swoją walkę. W latach 1944-1956 za sprawą komunistycznego terroru wymierzonego w tę grupę śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy z nich.

Narodowy dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów tych czasów. Rozpoczęły się Mszą św. W kościele o.o. Karmelitów Bosych, której przewodniczył ks. Bp Stanisław Jamrozek.

Po nabożeństwie część patriotyczna odbyła się na cmentarzu wojskowym przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie został odegrany Hymn Państwowy. Głos zabrali: Jolanta Sawicka – Wicewojewoda Podkarpacka, Jan Pączek – Starosta Przemyski i Bogusław Świeży – zastępca Prezydenta Miasta przemyśla.  Został odczytany Apel Poległych i oddana salwa honorowa. Na zakończenie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Relacja z uroczystości: https://soundcloud.com/radiofara/

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/vgv7Hp5ouhdV2osz7

 

Podobne wpisy