Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

Oblężenie Twierdzy Przemyśl – konkurs historyczny

Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, Szkoła Podstawowa Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu zorganizowała konkurs historyczny „Twierdza Przemyśl”. To już XIX edycja tego konkursu.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, liczba osób zainteresowanych tematyką I wojny światowej była duża. W eliminacjach wzięło udział 49 uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Przemyślu i powiatu przemyskiego. Podczas eliminacji uczestnicy rozwiązywali testy składające się z pytań zamkniętych i otwartych.

27 kwietnia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał konkursu do, którego zakwalifikowały się: Karolina Sumka – SP Stubno, Jakub Serafin – SP Stubno, Oskar Kurasz – SP Łętownia, Oleh Kovalchyk – SP Łętownia, Przemysław Gałuszka – SP Kaszyce, Kacper Pic – SP Kosienice.

Wśród zaproszonych gości byli: Dyrektor Archiwum Państwowego Pani Elżbieta Laska, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Robert Bal, przedstawiciele 5. batalionu strzelców podhalańskich, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Husary” oraz przedstawiciele Związku Sybiraków Pani Stanisława Żak, Pan Marian Boczar, Pani Bożena Stępka, Pani Krystyna Hańczuk, Pani Teresa Staś, Pani Jadwiga Maszczak i Pani Krystyna Jasz.

Głos zabrała Pani Stanisława Żak – prezes Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu

Nad przebiegiem tegorocznego konkursu od strony merytorycznej odpowiedzialne jest Jury w składzie: Grzegorz Klebowicz, Artur Derdziak i Grzegorz Poznański.

Podczas finału finaliści konkursu odpowiadali na pytania jurorów. Zwycięzcą konkursu został Jakub Serafin SP Stubno.

Zachęcamy do wysłuchania relacji:

Tekst i zdjęcia: Marian Boczar
Dźwięk: Łukasz Sztolf 

 

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!