Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie internetowej Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu. Po zaznaczeniu tekstu w artykule i naciśnięciu ikonki głośnika można go odsłuchać. Welcome REALNAME
Menu Zamknij

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Przemyślu

Święto narodowe 3 maja ma dla Polaków niezwykle ważne znaczenie.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku) spisaną ustawą rządową regulującą ustrój prawny państwa i z tego też powodu była nie lada ewenementem. Dokument ten miał ogromne znaczenie z punktu widzenia dalszych reform, które zaszły w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Autorem Konstytucji 3 maja, która została uchwalona przez Sejm i podpisana przez ówczesnego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1791 roku w Sali Senatorskiej Zamku Warszawskiego, był m.in. sam król.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było dla Polaków niezwykle ważne, więc na pamiątkę tego wydarzenia świętowano. W czasach zaborów było to jednak zabronione. Dopiero w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej, 3 maja oficjalnie ustanowiono świętem narodowym.
Niestety nie na długo, gdyż podczas II wojny światowej święto narodowe 3 maja zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa ponownie zezwoliła na huczne obchody, a 6 kwietnia 1990 roku  dzień 3 maja ponownie ustanowiono świętem narodowym.

W rocznicę uchwalenia Konstytucji w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Obchody rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną w Archikatedrze Przemyskiej, której przewodniczył abp Józef Michalik. W  homilii hierarcha powiedział:

 

Po eucharystii uczestnicy obchodów udali się na wzgórze zamkowe, gdzie przy obelisku upamiętniającym Konstytucję 3 maja odbyła się dalsza część uroczystości.  Zapraszamy do wysłuchania relacji.

 

Galeria zdjęć:  https://photos.app.goo.gl/hDQ9PiZW5dTY875GA

Członkowie przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków z Pocztem Sztandarowym

 

Podobne wpisy

Click to listen highlighted text!