Menu Zamknij

Żywa lekcja historii w Centrum Kulturalnym

Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu przy wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu był organizatorem spotkań dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którego tytuł brzmiał „Żywa lekcja historii – losy Sybiraków deportowanych z Przemyśla, powiatu przemyskiego oraz Krasów Wschodnich”.

Podczas pierwszej części spotkania w montażu słowno-muzycznym historię zesłań przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza pod opieką Pani Moniki Góruk, Pana Marcina Dumy i Pana Łukasza Cebeńko.

Zgromadzeni obejrzeli film „Na nieludzką ziemię” z rekonstrukcji historycznej, która odbyła się w Przemyślu, a mówiącej o pierwszych chwilach osób deportowanych.

W drugiej części losy Zesłańca przedstawiła Pani Lidia Kiełczńska „z domowego archiwum” i Pani Stanisława Żak opowiadając o przeżyciach małej dziewczynki zesłanej wraz z rodziną do Chabarowska. Obie Panie były deportowane po zakończeniu II wojny światowej.

Przygotowana na to spotkanie – żywą lekcję historii – sala widowiskowa w Centrum Kulturalnym w Przemyślu zapełniła się 260 osobami – uczniami szkół przemyskich i powiatu przemyskiego. Na spotkanie przybyli: przedstawiciel Starosty Przemyskiego Pan Jerzy Góralewicz – Sekretarz Powiatu, przedstawiciel Prezydenta Miasta Przemyśla Pan Bartłomiej Barczak, prezes rzeszowskiego Oddziału Związku Sybiraków Pan Józef Sieńko i ks. Mieczysław Faruń – Wikariusz Parafii pw. św. Józefa w Przemyślu.

Sybiracy dziękują Centrum Kulturalnemu w Przemyślu za okazaną pomoc w przygotowaniu żywej lekcji historii, Dyrektorom szkół, Nauczycielom i uczniom za tak liczne uczestnictwo w spotkaniu z Sybirakami, a uczniom Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza za ubogacenie spotkania i doskonale opracowanym i zrealizowanym montażem słowno-muzycznym.

Zadanie współfinansowane ze środków dotacyjnych otrzymanych z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w ramach realizacji zadania publicznego: „Żywa lekcja historii – losy Sybiraków deportowanych z Przemyśla, powiatu przemyskiego oraz Krasów Wschodnich”.

Zdjęcia: Katarzyna Boczar i Łukasz Sztolf

Podobne wpisy