Menu Zamknij

79. rocznica wybuchu powstania warszawskiego – uroczystości w Przemyślu

We wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17.00 (określonej kryptonimem „W”, jak Wolność), wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii.

Powstańcy chcieli doprowadzić do wyzwolenia Stolicy spod okupacji hitlerowskiej przed przybyciem armii sowieckiej, a tym samym zapewnić Polsce suwerenność po zakończeniu wojny.
Oddziały powstańcze, chociaż liczne, ale bez odpowiedniego uzbrojenia stanęły do walki z regularną, w pełni zmilitaryzowaną armią niemiecką. Niestety, bez pomocy sojuszników nie miały szans na wygraną. Pomoc, na jaką liczyli, nigdy nie nadeszła. Powstanie zakleszczone między dwoma potężnymi armiami sowiecką i niemiecką powoli wykrwawiało się.

1 sierpnia w Przemyślu odbyły się obchody 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, w których uczestniczyli przedstawiciele Związku Sybiraków. Rozpoczęły się od Mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Trójcy, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. płk Władysław Kozicki.

 

Po nabożeństwie część patriotyczna odbyła się przed pomnikiem „Orląt Przemyskich” i rozpoczęła się od odegrania Hymnu Państwowego i wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Wśród przemawiających był: Poseł na Sejm RP Marek Rząsa, Wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk i Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Świeży.
Został odczytany Apel Pamięci i oddana salwa honorowa. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty i zapalone znicze.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z uroczystości:

 

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/tKdK6aJEE6unSvMk8

 

Podobne wpisy