Menu Zamknij

Poranek patriotyczny z premierą filmu „Listy z piekła”

 

W poniedziałek, 12 lutego 2024 r., w ramach obchodów 84. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir w przemyskim Centrum Kulturalnym odbył się „Poranek Patriotyczny” z premierą filmu „Listy z piekła”, którego organizatorem był Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu i Prezydent Miasta Przemyśla.

Podczas spotkania uczestnicy mogli usłyszeć o deportacjach Polaków na Sybir i do Kazachstanu, poznać historię Związku Sybiraków, historię miasta Przemyśla w czasie II wojny światowej oraz wysłuchać wspomnień Stanisławy Żak, prezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, z jej pobytu na zesłaniu.

Inicjatorem, scenarzystą i reżyserem filmu, a także autorem zdjęć do filmu „listy z Piekła” jest Robert Młynarski z Przemyśla. Do swojego projektu przekonał pasjonatów historii z Przemyśla, m.in. Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” oraz aktorów-amatorów z Sanoka. Film trwa 17 minut. Pokazuje prawdziwą historię kobiety więzionej w areszcie NKWD w Przemyślu. Podczas pobytu w sowieckiej katowni pisała listy, które przekazywał jeden z wartowników więziennych. Wydarzenie zgromadziło młodzież szkolną i mieszkańców miasta.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z tego wydarzenia.

 

Podobne wpisy