Menu Zamknij

84. rocznica Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej deportacji Polaków na Sybir

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W sobotę, 13 kwietnia br. w Przemyślu odbyły się uroczystości związane z 84. rocznicą Zbrodni Katyńskiej i rocznicą drugiej deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu przy Grobie Katyńskim. Następnie w Archikatedrze przemyskiej została odprawiona Msza Św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej, której przewodniczył ks. mjr Włodzimierz Skoczeń a homilię wygłosił ks. płk Władysław Kozicki

W homilii kaznodzieja apelował o modlitwę, pamięć historyczną i pielęgnowanie tożsamości narodowej

 

Część patriotyczna odbyła się przy pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia.
Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Hymnu Państwowego i modlitwy ekumenicznej odmówionej przez ks. mjr. Władysława Skocznia i ks. ppłk Jerzego Mokrauza – kapelana prawosławnego. Podczas uroczystości głos zabrała Pani Irena Kawka wnuczka zamordowanego w Katyniu Oficera. Następnie przez 5. batalion strzelców podhalańskich został odczytany Apel Poległych i oddana salwa honorowa. Biało-czerwone wiązanki oraz zapalone znicze złożyli uczestnicy uroczystości.

Na zakończenie została odegrana pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Na zdjęciu: Jadwiga Maszczak, Teresa Staś, Marian Boczar, Stanisława Żak, Krystyna Hańczuk, Andrzej Stawarz

Podobne wpisy