Menu Zamknij

Dzień Flagi RP i święto 1. batalionu czołgów w Żurawicy na przemyskim rynku

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.
Wybór daty święta jest historyczny, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego zawiesili polską flagę w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Na terenie Polski flaga państwowa RP ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami.
W uroczystościach na płycie przemyskiego Rynku wzięli udział dowódcy jednostek wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych, władze samorządowe, sympatycy oraz żołnierze. Uroczysty apel, zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym, rozpoczął się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości. Po podniesieniu flagi na maszt przy akompaniamencie Salezjańskiej Orkiestry Dętej „Augustino” odśpiewano Hymn Państwowy. W dalszej części nastąpiło uroczyste wręczenie repliki sztandaru 2. batalionu pancernego w Żurawicy, odczytano Rozkazy Okolicznościowe i wręczono wyróżnienia. Uroczystość występem uświetniły dzieci z Przedszkola. Uroczysty apel zakończył się odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defiladą pododdziałów.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z uroczystości

Podobne wpisy