DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika "ZESŁAŃCOM SYBIRU I OFIAROM KATYNIA"

W hołdzie Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia

 

22 czerwiec 2016 rok

 

W Przemyślu został odsłonięty i poświęcony długo oczekiwany przez Sybiraków pomnik „Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia” .

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w Archikatedrze Przemyskiej koncelebrowanej w intencji Sybiraków i Ofiar Katynia, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. abp Adam Szal. W homilii Metropolita przemyski powiedział:

(…) Chrystus wypowiedział słowa o sobie „Ja jestem nie bójcie się”. Tak woła do nas Chrystus i dzisiaj we współczesnym świecie. Woła do całego Kościoła, do całego świata, do każdego człowieka. Woła także w obliczu tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w Katyniu i w tak wielu miejscach dziejących się pod słowem Sybir.
Czym jest ta dzisiejsza przemyska uroczystość? To zapewne religijno-patriotyczne zgromadzenie, którego motywem jest pamięć o niewinnych ofiarach zbrodni katyńskiejni tych miejsc, i tysięcy tysięcy zesłańców i deportacji na Sybir.
    Gdy zbieramy się dziś na modlitwę w przemyskiej Archikatedrze ciśnie nam się na usta dramatyczne pytanie: Czy Pan Bóg w swojej opatrzności chce nam powiedzieć, nam wspominającym Sybir, Katyń i inne miejsca?
    Takie uroczystości jak dzisiejsza związana z odsłonięciem pomnika są bardzo potrzebne. Na pytanie o sens obchodzenia takich rocznic, wydarzeń, wspomnień odpowiada Jan Paweł II wspominając Katyń - „klękam przy nieznanych mogiłach z tą świadomością, że zapłacili oni szczególną cenę naszej wolności...”.
   Katyń, Sybir i inne miejsca to są dowody na to do czego może dojść człowiek jeżeli jest pozbawiony miłości. Skutki Katynia i zesłań to efekt działań ludzi bez dekalogu
i ewangelii sumienia
. (…) 

Przed zakończeniem Mszy św. wręczone zostały Odznaki Honorowe Sybiraka:
Grzegorzowi Hayderowi – Zastępcy Prezydenta Miasta Przemyśla, Barbarze Łapce – Zastępcy Naczelnika Wydziału Promocji, Sportu, Turystyki i Kultury UM, Andrzejowi Hukowi – Wójtowi Gminy Przemyśl, Bogusławowi Słabickiemu – Wójtowi Gminy Orły, Januszowi Czarskiemu – Dyrektorowi Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Księdzu kpt Grzegorzowi Bechcie – Kapelanowi Garnizonu Przemyśl, Księdzu Prałatowi Stanisławowi Czenczkowi - Kapelanowi ZHP i Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil, Anecie Bodziak – członkini Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Andrzejowi Stawarzowi – członkowi Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Przemyślu.
    We mszy św. udział wzięły liczne Poczty Sztandarowe, członkowie Komitetu Honorowego, p.o. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób represjonowanych, przedstawiciele władzy województwa, powiatu i miasta ,sybiracy, kombatanci , Rodziny Katyńskie, harcerze Hufca Ziemi Przemyskiej, drużyna Strzelców II LO w Przemyślu oraz liczni mieszkańcy miasta.  

    Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy uroczystości na czele z Reprezentacyjną Orkiestrą Wojska Polskiego z Rzeszowa, Kompania Honorową WP , Pocztami Sztandarowymi przemyskich służb mundurowych, organizacji, szkół, członkami Zarządu Głównego Związku Sybiraków z Warszawy, Prezesami Zarządów Związku Sybiraków z całej Polski goszczącymi w Przemyślu, Rodzinami Katyńskimi przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik „ Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia” znajdujący się przy ul. Wybrzeże Józefa Piłsudskiego.

    Inicjatorami powstania pomnika upamiętniającego „Zesłańców Sybiru i Ofiary Katynia” są przedstawiciele Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu,  Związek Sybiraków III RP Oddział w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Koło w Przemyślu. Autorem projektu monumentu i jego wykonawcą jest artysta rzeźbiarz, absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pan Marian Szajda.
    Pomnik w swej symbolice nawiązuje do wagonu kolejowego, bo właśnie w bydlęcych wagonach odbywała się cała podróż Zesłańców na nieludzką ziemię – Syberię.
    Lewa ściana jest poświęcona ofiarom pomordowanym w Katyniu, Charkowie ,Miednoje i Bykowni, prawa strona przypomina o ofiarach ludności Polski okresu represji carskich i sowieckich deportacji. Centralną część stanowi wycięty w ścianie krzyż i prześwit prowadzący” w nieznane”- do pustki i braku nadziei. Surowość bryły pomnika – beton i żeliwo – wynika z surowości warunków życia jakiego doznali Sybiracy i ofiary Katynia.
    Pomnik ma przypominać przyszłym pokoleniom o tragicznych wydarzeniach w historii Polski. O masowych deportacjach Polaków i mordach.

    Data odsłonięcia pomnika nie jest przypadkowa, ponieważ 22 czerwca (1940 r.) to rocznica III masowej deportacji na Sybir.  

    Uroczystość przed pomnikiem rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, wciągnięciem flagi państwowej na maszt  i odegraniem hymnu państwowego oraz hymnu Sybiraków.

    Przybyłych powitała Pani Stanisława Żak – przedstawicielka Sybiraków:
    Szanowni Państwo w obecności narodowych symboli i Pocztów Sztandarowych witam serdecznie wszystkich Państwa przybyłych na dzisiejszą uroczystość.
Dzisiaj spełnia się nasze marzenie, marzenie upamiętnienia losu wielu mieszkańców naszego miasta i okolicznych miejscowości. W Przemyślu powstał pomnik, który ma pełnić wiele funkcji, i który w naszym zamierzeniu powinien zachować pamięć o zesłaniach Polaków na Syberię i cierpieniach Oficerów, Policjantów i urzędników zamordowanych
w Katyniu i innych miejscach kaźni i spoczynku. Powinien być lekcją historii dla młodego pokolenia, powinien budzić patriotyczne uczucia wśród odwiedzających.
Naszym celem było upamiętnienie.

    Oprawą poetycką podczas uroczystości był wiersz pt. „Katyń ostrzega” czytany przez autorkę – Teresę Parynę, a aktorzy Teatru „Fredreum” Tadeusz Szczerbaty i Syn Sybiraka Marcin Orłoś przeczytali fragment wiersza Mariana Jonkajtysa „Poległym i pomordowanym na wschodzie”.

    Ceremonii odsłonięcia pomnika „Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia” dokonali najstarsi Sybiracy z obydwu Związków i przedstawiciel Rodzin Katyńskich: Ludwika Turowska, Stanisław Lula i Wojciech Zbożek oraz Prezydent Miasta Przemyśla.
Poświęcenia odsłoniętego pomnika dokonali: Metropolita Przemyski Abp Adam Szal, Kapelan Garnizonu Przemyśl Ks. kpt Grzegorz Bechta, Duszpasterz Sybiraków Ks. Prałat Jan Mazurek, Kapelan ZHP i Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów Ks. Prałat Stanisław Czenczek.  

Nie zabrakło przemówień przedstawicieli Grupy Inicjatywnej budowy pomnika.

Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu Joanna Preiss powiedziała:     

 

Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków III RP w Przemyślu Krystyna Zwierkowska powiedziała:  

 

Stanisław Lepszy przedstawiciel  Rodzin Ofiar Katynia Koło w Przemyślu powiedział:  :

 

Przybyły na uroczystość p.o. Szafa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Minister Jan Józef Kasprzyk zwrócił sie do zebranych:

 

słowo do zebranych skierował Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie Kordiana Borejko:  

 

Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma podziękował zgromadzonym słowami: 

 

    Z wystąpieniami do zebranych zwrócili się: Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego Członek Zarządu Stanisław Kruczek, Stanisław Błoński Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków III RP. Odczytane zostały także listy: Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz posłów na Sejm RP Andrzeja Matusiewicza, Anny Szmidt-Radziewicz, Marka Rząsy.  

Podczas uroczystości na podstawie postanowień Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Oddział Związku Sybiraków w Przemyślu otrzymał Złotą Odznakę za Zasługi.
Wyróżnienia w postaci Złotej Odznaki za Zasługi otrzymały także osoby:
Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla, Jan Pączek – Starosta Przemyski, Ksiądz Prałat Jan Mazurek Duszpasterz Związku Sybiraków w Przemyślu, Ksiądz Tadeusz Pater Kapelan Kresowian, Joanna Preiss Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Mieczysław Tłuczek Wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Stanisław Cichocki Skarbnik Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Bronisław Klepacki Członek Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Ludwika Turowska Członek Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Stanisława Żak Członek Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu. 

Srebrną Odznakę za Zasługi otrzymali :
Marek Kudła Wicestarosta Przemyski, Jan Janusz Sekretarz Gminy Orły, Władysław Witesko Członek Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Mirosław Majkowski Prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych oraz Janusz Łukasiewicz Społecznik.

Tadeusz Szczerbaty aktor teatru „Fredreum” odczytał Apel Pamięci a nastepnie przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki przed pomnikiem.

Po złożeniu przez delegacje kwiatów, sprzed pomnika wystartował rowerowy rajd Pamięci Sybiraków, Ofiar Katynia oraz Golgoty Lacka i Dobromila zorganizowany przez Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów. 

Galeria zdjęć z odsłonięcia pomnika znajduje się pod adresem:

https://picasaweb.google.com/100966773529401504180/6300174610066609761