DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Dzień Sybiraka i pogrzeb kpt. Władysława Koby - 17 września 2016 r.

  Wojewódzkie  obchody  Dnia  Sybiraka i pogrzeb śp. kpt Władysława Koby

   17 września 2016 roku w Przemyślu odbyły się uroczystości związane z obchodami 77 rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz Wojewódzkie obchody Dnia Sybiraka.

   W tym dniu odbył się także pochówek kpt Władysława Koby, żołnierza 3 ppleg, 39 pp AK i ostatniego komendanta Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, straconego na mocy wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie 31 stycznia 1949 roku.

   Uroczystym obchodom Dnia Sybiraka towarzyszyły symbole wojskowe, Flaga Państwowa, Sztandar Wojskowy i organizacji kombatanckich, które są w społeczeństwie polskim otoczone najwyższą czcią.

   Wprowadzona na miejsce uroczystości Kompania Honorowa wystawiona została przez I Kompanię Zmechanizowaną 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich a dowodzi nią kpt. Wojciech Potaczała.

Uroczystości rozpoczęły się przy odsłoniętym w czerwcu br. pomniku „Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia”. Dowódca Garnizonu Przemyśl ppłk Mariusz Czekaj złożył Marszałkowi Sejmu RP Markowi Kuchcińskiemu meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości z okazji 77 rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka. Podniesiono Flagę Państwową oraz odśpiewano Hymn Państwowy.

   Przybyłych na uroczystości przywitał Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, który następnie powiedział:

17 września 1939 roku to data w Przemyślu niezwykle istotna, także miejsce, w którym się dziś znajdujemy nie jest przypadkowe. 17 września to gehenna Polaków, to kontynuacja tego co rozpoczął jeden okupant i dokończył przez tyle lat drugi.

   To ofiary Katynia i Sybiraków. W Dniu Sybiraka znajdujemy się przed pomnikiem tych, których w tym miejscu czcimy i upamiętniamy. Po to by pamięć, o tych, którzy zostali w bestialski sposób zamordowani, wywiezieni na nieludzką ziemię, kwiat narodu polskiego. Tych, którzy dzisiaj są spadkobiercami polskich wartości, tradycji, przywiązania do Sztandaru, do Hymnu i haseł „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Tym wszystkich, którym należy się to dzisiaj Państwo swoją obecnością także w ich stronę kierujecie.

W sposób symboliczny pomnik „Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia” sąsiaduje z bunkrem z linii Mołotowa. To także pewnego rodzaju symbol i pokazanie młodemu pokoleniu jak bardzo dramatyczne i pokrętne były drogi za nim doszliśmy do wolności”.

   Modlitwę ekumeniczną za poległych i pomordowanych odmówił Kapelan Garnizony Przemyśl ks. mjr Marcin Kwiatkowski i Kapelan Prawosławny ks. ppłk Jerzy Mohraus.

   Głos zabrał Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, który powiedział:

Całe ludobójstwo, wszystkie mordy dokonane w czasie II wojny światowej i po wojnie mają swój rodowód w dwóch datach 1 i 17 września 1939 roku.

Data 17 września to pamięć o Katyniu, Chabarowsku, Ostaszkowie, wszystkich miejscach wymienionych na pomniku przed, którym się gromadzimy. To pamięć o setkach tysięcy, o miliardach obywateli Rzeczypospolitej, którzy w tamtym czasie już od 1939 roku byli wywożeni na wschód do Kazachstanu, na Syberię, północne części Związku Sowieckiego.(...)    Pamięć dla narodu polskiego jest najważniejsza ponieważ to jest spadek, to jest pozostałość jaką nam nasi poprzednicy, nasze poprzednie pokolenia, nasi przodkowie zostawili byśmy pracowali nad przyszłością Polski.

Dzisiaj oddajemy hołd pomordowanym, poległym i tym, którzy przeżyli Syberię”.

Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart powiedziała:

   „ Miejsce naszego spotkania jest niezwykle wymowne. Niedawno odsłonięty pomnik poświęcony „Zesłańcom Sybiru i Ofiaro Katynia” stanowi wyraz naszej pamięci o tragicznych wydarzeniach będących konsekwencją działań Armii Czerwonej, która łamiąc polsko – sowiecki pakt o nieagresji wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomnik ten powstał w hołdzie wszystkim poległym na Golgocie Wschodu.

   Ten symboliczny dzień przypomina wszystkim Polakom o ogromie cierpień, upokorzeń, głodu i poniewierki naszych rodaków ginących w walce, mordowanych podstępnie, wywożonych w bydlęcych wagonach na Sybir, do Kazachstanu i Daleki Wschód.

   Naszym obywatelskim obowiązkiem jest pamięć o tamtych tragicznych czasach.

Musimy wiernie pielęgnować wiedzę o tych wydarzeniach, bronić ich, przekazywać młodym pokoleniom Polaków.

Wszyscy niezłomnie walczący o prawdę, Sybiracy, żołnierze AK i polegli na Golgocie Wschodu – mamy wobec nich konkretne zobowiązania. Jesteśmy im winni szacunek, pamięć i wdzięczność.

   Kpt Władysław Koba – bohater II wojny światowej i powojennej konspiracji niepodległościowej. Śmiertelna ofiara reżimu komunistycznego. Kpt Władysław Koba to wybitny przedstawiciel żołnierzy antykomunistycznego podziemia wywodzący się z podkarpacia, który walkę o wolną i suwerenną Polskę kontynuował po roku 1944 występując przeciwko sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi.

Tak jak wielu żołnierzy wyklętych również on brał udział w nierównej walce okupionej najwyższą ceną. Ceną śmierci w UB-eckiej katowni. Pochowany w mogile ukrytej przed najbliższymi.

W tym szczególnym dniu 17 września 2016 roku możemy wreszcie uczcić pamięć kpt Władysława Koby.

Nasze dzisiejsze spotkanie jest pięknym dowodem solidarności z rodzinami ofiar reżimu komunistycznego”.

p.o. Szafa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział:

Józef Piłsudski kiedy sprowadzono na Wawel prochy Juliusza Słowackiego mówił, że są ludzie i są czyny ludzkie tak silne i tak potężne że śmierć przezwyciężają. Żołnierze niezłomni wychodzą ze swoich jam grobowych i wołają do nas – bądźcie narodem dumnym i niepodległym”.

   Po wystąpieniach Tadeusz Szczerbaty – Aktor Teatru „Fredreum” odczytał Apel Pamięci Sybiraków i odegrano Hymn Sybiraków a po nim został odczytany przez ppor. G. Malinowskiego Apel Poległych i oddano salwę honorową.

Oddając hołd poległym i pomordowanym przed pomnikiem złożono wieńce.

   Na zakończenie uroczystości przy pomniku została odegrana Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

   Zgromadzeni na uroczystości w uroczystym przemarszu ulicami miasta udali się do kościoła ks. Salezjanów, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J. Ek. ks. bp Stanisława Jamrozka w intencji: ofiar sowieckiej agresji, zmarłych i żyjących Sybiraków oraz spokój duszy kpt Władysława Koby.

W słowie Bożym ks. biskup powiedział:

Mimo, że jesteśmy ziemscy i słabi, upadający i doświadczający bólu idąc razem z Jezusem musimy mieć tutaj obraz człowieka niebieskiego. Jeśli komuś zabraknie żywego spotkania z Panem wtedy może stać się człowiekiem prawdziwie złym (…)

Doświadczyło tego bardzo wielu braci, ludzi szlachetnych, miłujących Boga, ludzi i Ojczyznę.

Dzisiejsza uroczystość jest okazją do wspomnienia tych wszystkich, którzy stali się ofiarami agresji Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku. Otworzyło to tragiczny rozdział w historii Polski i całej Europy środkowo-wschodniej. Inwazja Rosji była aktem zemsty Związku Sowieckiego za polskie zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Agresant był pewien, ze naród polski wreszcie zginął, już więcej się nie odrodzi, ale dla milionów Polaków ta agresja stała się przyczyną wielkiego cierpienia, wywózki na Sybir, doświadczenia nowego cierpienia i wielu tam pozostało.

Pan Bóg wszystkich w swoim sercu ma i pragnie abyśmy też o nich pamiętali, żebyśmy ich nosili w swoich sercach”.

   Podczas Mszy św. decyzją Ministra Obrony Narodowej o mianowaniu na kolejny stopień wojskowy ś.p. Władysław Koba został mianowany na stopień majora.

   Po Mszy św. odbył się przemarsz uczestników uroczystości na cmentarz na Zasaniu, gdzie odbył się obrzęd pogrzebowy śp. kpt Władysława Koby.

Galeria  zdjęć: https://goo.gl/photos/W2zmAsJjgw8BWnk47

      W dniu 18 września z okazji Dnia Sybiraka odbyło się spotkanie Członków Oddziału Związku Sybiraków poprzedzone Mszą św. odprawioną w Kościele Ks. Salezjanów w Przemyślu.

Galeria  zdjęć:     https://goo.gl/photos/xbh5yeu1kfc73tGX7