DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Jubileusz setnych urodzin Sybiraczki Pani Józefy Raczyckiej

    W dniu 6 marca br Pani Józefa Raczycka – Sybiraczka, wieloletni Członek przemyskiego oddziału Związku Sybiraków obchodziła piękny jubileusz setnych urodzin.

    Przedstawiciele naszego oddziału Joanna Preiss – Prezes Zarządu, Jan Filozof – Członek Zarządu, Marian Boczar – Sekretarz Oddziału w dniu 7 marca mieli zaszczyt odwiedzić Szanowną Jubilatkę i Jej rodzinę wraz z Burmistrzem Miasta Dynowa Zygmuntem Frańczak i Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Dynowie Anna Nowicką-Hardulak.
 

    Pani Józefa z rąk Burmistrza Miasta otrzymała list gratulacyjny, życzenia, kwiaty oraz przygotowane upominki.
Prezes Zarządu Głównego Pan Kordian Borejko odznaczył jubilatkę Panią Józefę Raczycką i jej siostrę 98 letnią Paulinę Złotą Odznaką za zasługi dla Związku Sybiraków oraz przekazał okolicznościowy dyplom z okazji jubileuszu. W imieniu Prezesa Zarządu Głównego dekoracji dokonał Członek Zarządu Głównego Marian Boczar.

 

    Prezes przemyskiego oddziału wręczyła Pani Józefie dyplom, w którym napisano: „(…) jesteśmy dumni, że wśród naszego grona Sybiraków jest osoba, która przeżyła tak wiele lat, w tym pobyt na dalekiej Syberii i jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków”.
Jubilatka dziękując za życzenia również życzyła wszystkim wielu lat w zdrowiu i dziękowała za pamięć i przybycie.
W uroczystych urodzinach uczestniczyła najbliższa rodzina Jubilatki . Oczywiście nie zabrakło tortu, szampana i toastu z życzeniami zdrowia i pogody ducha na kolejne 100 lat. Spotkanie przebiegało w niezwykle ciepłej rodzinnej atmosferze.

 

    Uroczystość urodzinowa Jubilatki przeplatana była dramatycznymi wspomnieniami z przeżyć sześciu lat zesłania na nieludzkiej ziemi.
Pani Józefa wraz z siostrą Pauliną i całą rodziną została w dniu 10 lutego 1940 r. wywieziona do Swierdłowska, gdzie pracowała w tartaku. Za spóźnienia do pracy wraz z siostrą Pauliną przebywały w więzieniu. Z niedożywienia zmarli tam matka i brat. Po dwóch latach pobytu wywiezieni do Uzbekistanu, Taszkient, rejon Gurlen. Pracowały przy zbiorze bawełny w 40 º upale.
Tutaj przebywały około 2,5 roku a potem przewieziono ich do woj. zaporoskiego skąd udało się powrócić do Polski w 1946 roku.
Nie sposób jest opisać tych wspomnień w tak krótkiej relacji, lecz trzeba powiedzieć, że Pani Józefa Raczycka to skarbnica wiedzy historycznej a także żywy świadek wiekowej historii Polski. To była dla wszystkich piękna lekcja historii i patriotyzmu.
Dla naszego Oddziału Związku Sybiraków było to szczególne wydarzenie. 

 

Z wizytą u Szanownej Jubilatki Pani Józefy Raczyckiej i Siostry Jubilatki Pani Pauliny Pustelnik

Na zdjęciu od lewej: Kierownik USC w Dynowie  Anna Nowicka-Hardulak, Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu Joanna Preiss, Jubilatka Pani Józefa Raczycka, Siostra Jubilatki Pani Paulina Pustelnik, Burmistrz Miasta Dynowa Zygmunt  Frańczak i córka jubilatki z mężem.

Na zdjęciu od lewej: Jubilatka Pani Józefa Raczycka, Sekretarz Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu Marian Boczar, Siostra Pani Józefy Raczyckiej - Pani Paulina Pustelnik, Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu Joanna Preiss.

Galeria zdjęć: https://goo.gl/photos/X788XX2rhKHjiRwP9

http://www.dynow.pl/dla-mieszkancow/aktualnosci/setne-urodziny-pani-jozefy-raczyckiej,125.html