DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

Żywa Lekcja Historii w Szkole Podstawowej nr 15 w Przemyślu

   10 maja br w Szkole Podstawowej nr 15 w Przemyślu odbyła się Żywa Lekcja Historii z udziałem Sybiraków z przemyskiego oddziału Związku Sybiraków oraz uczniów klas VI.

   Spotkanie rozpoczął Dyrektor Szkoły Pan mgr Artur Mykita a po nim uczniowie krótkim występem poetyckim przybliżyli historię deportacji. Ten występ wywarł duże wrażenie na przybyłych osobach Pani Joannie Preiss, Pani Krystynie Zwierkowskiej, Pani Marii Wielgosz, Panu Bronisławie Klepackim, Panu Marianie Boczar.

   Wprowadzenie do tematyki deportacji zrobił Pan Marian Boczar nakreślając, że historia Ojczyzny – Polski jest powiązana z historią małej ojczyzny jaką jest Przemyśl. Właśnie m.in. z Przemyśla zaczynały się transporty zesłańców na Sybir. Tu były formowane transporty złożone z wagonów towarowych, do których siłą ładowano mieszkańców miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego.

   Uczniowie klas VI wykazali się dużą wiedzą historyczną, gdyż znane były im fakty takie jak: wiek powstania Przemyśla, jakie były Powstania w Polsce, gdzie przebiegała linia Mołotowa, jakie zabytki są w mieście i okolicy, a szczególnie, że jest to Twierdza Przemyśl – z fortyfikacją jedną z największych na świecie. Nie były im obce daty 1 września i 17 września.

Po wprowadzeniu zapoznali się z tematyką deportacji zawartą w filmie „Losy Zesłańców Sybiru".

 

   W nawiązaniu do filmu, który obejrzeli uczniowie los zesłańca opowiedziała Pani Krystyna Zwierkowska wieloletni pedagog, Sybiraczka wywieziona z powiatu przemyskiego.

   Pani Maria Wielgosz wywieziona jako dziecko na Basarabię a dziś – można powiedzieć autorka wielu wierszy o tematyce sybirackiej – w poetycki sposób ukazała niedolę dziecka, dorastającej dziewczyny i już dorosłej kobiety począwszy od deportacji do czasu obalenia komunizmu.

   Swój szlak zesłańca przedstawił także Pan Bronisław Klepacki, który nakreślił szlak wędrówki z Syberii poprzez Teheran, Kenię, Włochy aż do powrotu do ojczystego kraju – Polski. Choć los nie oszczędził mu bólu utraty bliskich, to jednak dzięki wielkiemu wysiłkowi pozostałej rodziny powrócili.

 

   Na zakończenie spotkania głos zabrała Pani Joanna Preiss – Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, która odpowiadała na pytania zadawane przez uczniów. Można tu wymienić pytanie o chleb, możliwość polowania na zwierzynę, wygląd wagonu towarowego czy codzienne życie na zesłaniu.

   W wielki słowach uznania dla Dyrekcji Szkoły, Nauczycieli i uczniów podziękowała za zaproszenie na spotkanie, za pamięć o historii Polski, szczególnie za to, że wiedza o Syberii i Sybirakach jest przekazywana uczniom.  

 

 

Na zdjęciu od lewej: Bronisław Klepacki , Joanna Preiss - Prezes Zarządu Oddziału,

Marcin Duma - Nauczyciel historii,  Maria Wielgosz , Monika Płatko, Artur Mykita - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15

 

 

Uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej nr 15

               

Galeria  zdjęć:    https://goo.gl/photos/NyfDkLCxAw5oVx4Z8