DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

"Musimy wiedzieć, Musimy mówić, Musimy pamiętać". - Rocznica deportacji Polaków na Sybir w szkole im. Sybiraków w Bachowie

 

 "Musimy wiedzieć, Musimy mówić, Musimy pamiętać".

  Pod tym hasłem  8 lutego 2019 r.  Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Bachowie upamiętnili, tych, którzy 10 lutego 1940 r. zostali przymusowo deportowani na Sybir. Ze wsi Bachów w tę symboliczna tragiczną noc wysiedlili prawie wszystkich mieszkańców. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków w osobach Pani Stanisława Żak – Prezes Zarządu, Pani Joanna Preiss – Wiceprezes Zarządu, Pan Marian Boczar – Sekretarz Zarządu i Pan Jan Filozof – Członek Zarządu. Obecni byli przedstawiciele Urzędu Gminy Krzywcza  Pan Wacław Pawłowski, Radny Rady Gminy Pan Zdzisław Urban, Prezes Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” w Ruszelczycach Pani Jolanta Zawada, Sołtys wsi Bachów Józef Opałka.

      Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w kościele w Bachowie, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rafał Kapuściński. W homilii powiedział:  „Dzisiaj gromadzimy się w świątyni, w Bachowie i osobiście, i w łączności z naszymi braćmi i siostrami, którzy doświadczyli gehenny Syberii. Ich dramat, i tych wszystkich, którzy ucierpieli w skutek wojny wynikał z tego, że ówcześni przywódcy nie chcieli słuchać Pana Boga. Postawili siebie na miejsce Pana Boga i próbowali utworzyć świat według swoich zasad. Po wkroczeniu sowietów na tereny Rzeczypospolitej bardzo szybko rozpoczęły się represje wobec obywateli polskich. Organizowano masowe wywózki głównie na Syberię.Stając dzisiaj przed Panem Bogiem chcemy - z taką pełną świadomością – podziękować za życie i za utrudzenie zesłańców, za świadectwo jakie żyjący jeszcze dają nam młodemu pokoleniu. To świadectwo zawiera nie tylko wymiar cierpienia ale przede wszystkim to świadectwo ma wymiar wiary. Ta wiara pomogła tamtym ludziom przetrwać trudny czas”.

   

   Po Mszy św. zgromadzeni przeszli do obelisku, który jest przy budynku Szkoły gdzie złożono kwiaty i zapalono znicz.

Kwiaty składa Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Bachowie wraz z uczniami.

Na zdjęciu: Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej w Bachowie i przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków prezes Zarządu Stanisława Żak, wiceprezes Zarządu Joanna Preiss, członek Zarządu Jan Filozof.

Kwiaty składa Wójt Gminy Krzywcza  Wacław Pawłowski.

W budynku szkoły przybyłych na uroczystość przywitał  Dyrektor Szkoły im. Sybiraków Pan. Józef Chruścicki.

Wójt Gminy Krzywcza Pan Wacław Pawłowski w swoim krótkim wystąpieniu powiedział: „Szanowni Państwo pamięć jest najważniejsza. Kilka lat temu Szkoła przybrała imię Sybiraków. Mam nadzieję, że pamięć o Sybirakach będzie utrwalana co roku i nigdy nie zostanie zapomniana przez tę miejscowość. Należy pamiętać o bohaterach tamtych czasów II wojny światowej”.

Odśpiewano Hymn Państwowy i Marsz Sybiraków a uczniowie przedstawili w programie artystycznym historię deportacji Polaków na Sybir w latach 1940 do 1956. Odczytywane były fragmenty wspomnień Zesłańców m.in. Pani Wincentyny Król z Bachowa.

Program ten był przepełniony tak ogromną nutą zadumy i wspomnień, że wyciskał łzy na oczach zebranych a obecni Zesłańcy tych łez nie kryli.

    Po części artystycznej głos zabrała Prezes przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków. Z ogromnym wzruszeniem dziękowała dzieciom za przygotowanie i przedstawienie historii zesłań Polaków. Łamiącym się głosem powiedziała, że doczekała się chwili, że to nie Ona będzie opowiadała o zesłaniach a będzie siedziała i słuchała tego jak młode pokolenie opowiada o zesłaniach. Do podziękowań dołączyła się Pani Joanna Preiss – wiceprezes Zarządu Oddziału.

     Na pamiątkę, na ręce Dyrektora Szkoły P. J. Chruścickiego przekazano podziękowania, książkę i przygotowany przez Zarząd Główny Związku Sybiraków kalendarz na 2019 rok.

https://photos.app.goo.gl/SwuaUBsLjR7g9aQB7