DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

ZAPAL ZNICZ WYWIEZIONYM - 79. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir

 

    Związek Sybiraków  Oddział w Przemyślu w dniu 10 luty br. zorganizował uroczystości upamiętniające 79 rocznicę  pierwszej z czterech  masowych deportacji  Polaków na Sybir z lat 1940/41  oraz zesłań  po zakończeniu II wojny światowej trwających aż do 1956 roku.
    Uroczystości rozpoczęły się 10 lutego br. Mszą świętą odprawioną pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Czenczka w kościele pw. Świętej Trójcy. W  homilii ks. prał. Stanisław Czenczek powiedział m.in.: „dzisiaj wspominamy tragiczna datę w naszej historii 79 rocznicę pierwszej wywózki naszych rodaków na Sybir, głównie z Polski wschodniej zajętej w 1939 r. przez Związek Sowiecki. Chciałbym wspomnieć kapłanów ks. Władysława Bukowińskiego, ks. Bronisława Mireckiego i ks. Tadeusza Fedorowicza, którzy dobrowolnie zgłosili się aby pomagać i być z naszymi rodakami na tej „nieludzkiej ziemi”. Człowiek, który odrzuca Boga staje się groźny dla drugiego człowieka. Wywózki na Sybir dokonywali ludzie, którzy walczyli z Bogiem, którzy nienawidzili tych, którzy mieli wiarę, tych, którzy kochali Ojczyznę…”.

Poczet Sztandarowy przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków. 

Po Mszy Świętej, przed pamiątkową  tablicą Sybiraków znajdującą się  na przykościelnym  klasztornym murze, gdzie wartę honorową pełnił Związek Strzelecki "Strzelec" oraz grupa rekonstrukcji historycznej, odmówiono modlitwę Anioł Pański , złożono wieńce i zapalono znicze.

  Ostatnim punktem uroczystości , w/g wykształconej w ostatnich latach  przez Sybiraków tradycji, jest  spotkanie uczestników uroczystości na nieczynnej rampie kolejowej na   Bakończycach. Dla Sybiraków to miejsce symboliczne - początek ich cierpień. Tam byli zwożeni  mieszkańcy Przemyśla i okolicznych wiosek i ładowani do bydlęcych wagonów. Przygotowanie "eszełonu "(zestawu bydlęcych wagonów) do transportu trwało kilka dni. Aresztowani ludzie zamknięci w wagonach w czterdziesto stopniowym mrozie rozpoczynali na tej rampie wieloletnia gehennę zesłania.
 Tradycyjnie  odśpiewano Hymn Sybiraków i odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji Sybiraków.   

  W dalszej części spotkania głos zabrali zaproszeni goście: poseł Andrzej Matusiewicz, który powiedział m.in.: „jako parlamentarzyści powinniśmy zrobić wszystko, aby w tej kadencji sejmu uchwalić ustawę o zadośćuczynieniu dla Sybiraków. Jest to wielkie zaniechanie naszego państwa po 1989 r.”. Wspomniał, że inne grupy poszkodowane już dawno otrzymały odszkodowania.  

Poseł Anna Schmidt-Rodziewicz powiedziała m.in.: „Jesteśmy tutaj po to aby wypełnić moralne zobowiązanie nas wszystkich, potomków rodzin wywiezionych, pomordowanych i wszystkich Polaków. (…) Mamy obowiązek pamiętać i przekazywać tę pamięć. Mamy to zobowiązanie nie tylko jako państwo polskie. To zobowiązanie musimy wypełnić nie tylko w kontekście ustawy, która tu dzisiaj była wspomniana ale także w kontekście skutecznego zakończenia procesu repatriacji”.

Poseł Mieczysław Kasprzak również w swojej wypowiedzi odniósł się do zagadnienia wspomnianej ustawy: „… Doprowadzenie wspomnianej ustawy do finału, to będzie symboliczne zadośćuczynienie, bo za kilka, kilkanaście lat nie będzie komu nawet przekazać tych symbolicznych środków. Dzisiaj oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli na „nieludzkiej ziemi”.

 Prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun zwrócił się do Sybiraków: „Sybiracy dla Was przede wszystkim wielkie podziękowanie za to, że cały czas jesteście z nami, za to, że przekazujecie nam tę wiedzę o zesłaniach. Wy wykonujecie ciężką pracę przekazywania nam, młodemu pokoleniu wiedzy, informacji o tym co się działo w 1940 r. i późniejszych latach”.

W końcowy wystąpieniu prezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu Stanisława Żak wspomniała  o mało znanych faktach z historii zesłań Polaków na Sybir. O zsyłkach ,które  trwały do 1956 roku i dotyczyły Polaków zamieszkałych w PRL  i tych, którzy po II wojnie światowej pozostali na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. O Polakach skazywanych przez  sowieckie wojskowe trybunały na wieloletnie więzienia w łagrach - GUŁAG-ach. Rodziny skazanych organizowanych  wzorem z lat 1940/41,były nadal zsyłane na Sybir i na Daleki Wschód. 
 Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystości wzięli udział: Sybiracy i ich rodziny, parlamentarzyści: Poseł Andrzej Matusiewicz, Poseł Mieczysław Kasprzyk, Poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Starosta Przemyski Jan Pączek, członek Zarządu Powiatu Jan Janusz, Wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk. Obecni byli: przedstawiciele 5 batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze. oraz młodzież i mieszkańcy miasta i powiatu przemyskiego.

Tekst: Stanisława Zak, zdjęcia Marian Boczar i Jerzy Giec. 

https://photos.app.goo.gl/R7BpACRvPmLfWbJN9