DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

"Przez Sybir do Niepodległej" - Poranek Patriotyczny z udziałem uczniów szkół podstawowych z Przemyśla i powiatu przemyskiego

 "Przez Sybir do Niepodległej"

       Pod takim tytułem 10 czerwca 2019 r. odbył się pierwszy z dwóch zaplanowanych „Poranków Patriotycznych” - spotkań Sybiraków z młodzieżą. Słuchaczami i widzami pierwszego „Poranka” byli uczniowie szkół podstawowych Przemyśla i powiatu przemyskiego. Założeniem spotkania było upamiętnienie losów Zesłańców Sybiru oraz ich udział w dążeniach do odzyskania niepodległości Polski.

           Spotkanie otworzył Marian Boczar – sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu witając przybyłych i wprowadzając w tematykę spotkania „Przez Sybir do Niepodległej”.

           Po zaproszeniu na scenę przedstawicieli Sybiraków z Oddziału przemyskiego tj. Panią Stanisławę Żak – Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków, Pana Antoniego Blecharczyka i Pana Mieczysława Tłuczka  w postawie stojącej zgromadzeni odsłuchali Hymn Sybiraków.

          Dalszą część spotkania poprowadziła Pani Stanisława Żak.

Zaprezentowano wspomnienia Zesłańców co było wprowadzeniem do filmu „Na nieludzką ziemię” zrealizowanego na podstawie wspomnień przemyskich Sybiraków w rekonstrukcji historycznej, która odbyła się 28 lutego 2010 r.

          Bezpośrednio po filmie Marian Boczar przedstawił historię powstania i działalności Związku Sybiraków a uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu – współorganizator Poranka – pod opieką nauczycieli: Pana dr Marcina Dumy, Pani Moniki Góruk, Pana Łukasza Cebeńko zaprezentowali program słowno – muzyczny mówiący o zesłaniach na Sybir na przestrzeni wieków.

          Podsumowaniem spotkania była historia Żołnierzy – Sybiraków i ich udział w odzyskaniu niepodległości. W krótkim wystąpieniu przypomniano o żołnierzach Sybirakach i ich walkach o wolną Ojczyznę zaczynając od historii V Dywizji Sybirackiej, Samodzielnego Korpusu Kaukaskiego, armii gen. Władysława Andersa oraz I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki utworzonej w Sielcach nad Oką.

Honorowymi Gośćmi byli Sybiracy oraz przedstawiciele Władz Miejskich.

Spotkanie z młodzieżą Dofinansowano ze Środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Współorganizatorami spotkania byli:

          Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu

          Centrum Kulturalne w Przemyślu

          Szkoła Podstawowa Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu

Na zdjęciu: rozpoczynający spotkanie Marian Boczar oraz od lewej: Stanisława Żak, Mieczysław Tłuczek, Antoni Blecharczyk.

W pierwszych rzędach obecni na spotkaniu Sybiracy, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Przemyślu, i sympatycy Związku Sybiraków. W dalszych rzędach młodzież przemyskich szkół.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Przemyślu.

Na zdjęciu: Stanisława Żak - Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu i Maria Młynarska - Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. A. MIckiewicza w Przemyślu.

Na zdjęciu: przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Sybiracy i czlonkowie Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Grono Pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej im. A. MIckiewicza w Przemyślu.