DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Ku pamięci o Straconych - ściana straceń w Przemyślu

            17 września 2019 r. w 80. Rocznicę wybuchu II wojny światowej i napaści Związku Sowieckiego na Polskę przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków, Marian Boczar, Krystyna Hańczuk, Edward Kroczek, Andrzej Stawarz wzięli udział w uroczystości patriotycznej, która odbyła się przed „Ścianą Straceń” w Przemyślu przy ul. Lwowskiej a przygotowaną przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu.

            Miejsce to upamiętnia zagładę mieszkańców Przemyśla i Żurawicy, członków ruchu oporu ale tez cywili. Przeprowadzona w tym miejscu egzekucja była zemstą Niemców  za atak polskiego podziemia na znajdującą się tutaj fabrykę wozów, produkującą na potrzeby frontu.

            Przybyłych powitał Dyrektor Szkoły Pan Artur Mykita,

wśród nich byli: przedstawiciele Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Stowarzyszenia Polaków i Osób Represjonowanych przez III Rzeszę, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Więźniów Politycznych.

     Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przypomnieli ważne wydarzenia z okresu II wojny światowej.

Po programie głos zabrała Pani Bronisława Bełtkiewicz, która reprezentuje poszkodowanych przez III Rzeszę niemiecką w Okręgu podkarpackim wspomniała o losach ofiar III Rzeszy niemieckiej i o swoim dzieciństwie.

Marian Boczar – sekretarz przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków powiedział:

„Po raz kolejny młodzież Szkoły Podstawowej Nr 15 z Przemyśla przygotowana przez nauczycieli w krótkiej, zwięzłej formie przekazała nam wiedzę historyczną. Serce się raduje gdy słyszymy, że są nauczyciele z pasją i Szkoły z pasją, które tę wiedzę historyczną przekazują a co najważniejsze Patriotyzm wlewają w młode serca. Musimy pamiętać o historii naszej Ojczyzny, tego co doświadczyli nasi przodkowie by nigdy więcej nie było wojny, byśmy mogli spokojnie w wolnej i niepodległej Ojczyźnie żyć”.

            Zaproszone osoby z rąk uczennic otrzymały symboliczne różyczki w podzięce za przybycie, które następnie zostały złożone pod ścianą straceń wraz zapalonymi zniczami.

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/Frk3GzB2GpcABr5N8