DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

"Zapal Znicz Bohaterom" w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

            1 września 1939 r. o godz. 4.45 niemiecki pancernik „Schleswig – Holstein” otworzył ogień w kierunku polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte. To był moment rozpoczęcia najtragiczniejszej wojny, która pochłonęła miliony istnień ludzkich.

            Gdy 1 września br. na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu rozpoczęły się uroczystości było jeszcze ciemno. Godzinę 4.45 oznajmiły syreny. W tym dniu uroczystości miały bardzo wymowny wymiar. Do Grobu Nieznanego Żołnierza, przybyłych na uroczystość członków przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków, kombatantów, wojsko, harcerzy, władze i mieszkańców miasta prowadziły zapalone biało-czerwone znicze. 

 Znicze pamięci.

       Od lewej: Stanisława Żak, Anna Hayder, Joanna Preiss, Mieczysław Drozd, Edward Kroczek

W swoim wystąpieniu Prezydent Miasta Przemyśla nawiązał do słów „Pamięć i Przestroga” widniejących na odlanym w przemyskiej ludwisarni dzwonie, a który ma wybrzmieć podczas centralnych uroczystości w Warszawie.

Nie zapominajmy więc o żołnierzach września i ich wkładzie w istnienie dzisiejszej, wolnej Polski. Przy każdej okazji składajmy hołd świadkom tamtych czasów, tym żyjącym i tym, którzy już od nas odeszli.  Pielęgnujmy pamięć o skutkach wojny, ku przestrodze obecnych i przyszłych pokoleń. 

Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.         

Po wygłoszonych okolicznościowych przemówieniach odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową a przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze przy grobie Nieznanego Żołnierza.

 Znicze składają: Stanisława Żak – Prezes przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków i Joanna Preiss – wiceprezes przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków, członkowie Oddziału Krystyna Hańczuk, Edward Kroczek i Jadwiga Maszczak. 

        Przemyśl to miasto, które doświadczyło okupacji (rozdarcia) przez dwóch zaborców – niemieckiego i sowieckiego.  Doświadczyło ogromnych strat w ludności i zabudowie. Doświadczyło IV Rozbioru Polski. Uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Wojskowym były pierwszą częścią tegorocznych obchodów.

Od lewej Mieczysław Drozd, Teresa Stań, Edward Kroczek, Krystyna Jasz, Stanisława Żak, Joanna Preiss, Jadwiga Maszczak, Krystyna i Stanisław Hańczuk 

 

       O godz. 10.00 w bazylice Archikatedralnej została odprawiona Msza św. koncelebrowana za poległych w czasie II wojny światowej i za utrzymanie pokoju w obecnych czasach, której przewodniczył ks. bp Stanisław Jamrozek. 

 

Po nabożeństwie zgromadzeni przeszli ulicami miasta przed budynek Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej na Placu Berka Joselewicza. 

 

Tam odsłonięto tablicę upamiętniającą Żołnierzy 22. Dywizji Piechoty Górskiej. Gościem honorowym uroczystości był 95-letni przemyślanin, Sybirak, żołnierz walczący pod Monte Cassino, major Jerzy Kostiuk. Historię 22. Dywizji Piechoty Górskiej opowiedział historyk, nauczyciel i pracownik MNZP Lucjan Fac.

Odsłonięcia tablicy dokonali: bohater Jerzy Kostiuk, fundator tablicy Mieczysław Drozd, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, dowódcy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu – były płk. Marcin Dusza i obecny ppłk. Marcin Zalewski oraz naczelnik Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu Janusz Łukasiewicz.

Galeria zdjęć:  https://photos.app.goo.gl/4KDDur5u1Ye81uW29

https://photos.app.goo.gl/z9BfjhG63uDWkhAD6