DANE INFORMACYJNE

Związek Sybiraków
Oddział w Przemyślu

ul. Plac Dominikański 3
37-700 PRZEMYŚL

PREZES: (+48) 698 261 204
SEKRETARZ (+48) 730 832 200

REGON: 650972004
KRS: 0000224654

NUMER KONTA BANKOWEGO:

21 9093 1020 2009 0900 0211 0001

STRONA INTERNETOWA:
www.sybiracy-przemysl.pl

NASZ ADRES E-MAIL:
sybiracy.przemysl@gmail.com

 

LICZNIK WIZYT

Naszą stronę odwiedziło już użytkowników.

AKTUALNIE GOŚCIMY

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Poranek Patriotyczny - żywa lekcja historii. 27 wrzesień 2019 r.

       

          Pod takim tytułem 27 września 2019 r. odbył się drugi zaplanowanych „Poranków Patriotycznych” - spotkań Sybiraków z młodzieżą.

         Słuchaczami i widzami drugiego „Poranka” byli uczniowie szkół ponadpodstawowych  Przemyśla i powiatu przemyskiego.

           Założeniem spotkania było upamiętnienie losów Zesłańców Sybiru oraz ich udział w dążeniach do odzyskania niepodległości Polski, upamiętnienie wydarzeń lokalnych mających zasięg ogólnopolski. Podczas spotkania została zaprezentowana wiedza historyczna dotycząca okresu powstawania naszej Niepodległej Ojczyzny na początku dwudziestego wieku oraz  proces odzyskania suwerenności Polski po roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym.
      Jako Sybiracy stawiamy sobie za cel uwypuklenie tych wydarzeń dotyczących odzyskania i utrzymania niepodległości Polski, w których brali udział zesłańcy. Przypomnieliśmy o historycznych zrywach niepodległościowych Polaków w okresie zaborów, gdy Państwo Polskie nie istniało .   Wyjaśniliśmy skąd wzięła się prawie stutysięczna liczba ludności o polskich korzeniach na Syberii, Kaukazie i innych częściach Rosji. Przedstawiliśmy udział żołnierzy Sybiraków służących w V Dywizji Sybirackiej, samodzielnym Batalionie Kaukaskim; walki młodzieży o niepodległość Przemyśla  „Orląt Przemyskich”  i „Lwowskich” podczas wojny polsko - ukraińskiej w latach 1918/1919.

        Szczególnie zwróciliśmy uwagę na fakty z najnowszej historii Polski dotyczące masowych zesłań Polaków podczas drugiej wojny światowej .
     Opowiedzieliśmy o losie Zesłańców — Sybiraków z lat 1940 /41 z Przemyśla oraz okolicznych miejscowości powiatu przemyskiego. Jest to część najnowszej historii naszej małej ojczyzny — Podkarpacia. Przedstawiliśmy udział Zesłańców okresu drugiej wojny światowej, żołnierzach służących w Armii gen. Andersa i gen.  Zygmunta Berlinga ,w walkach o wyzwolenie Polski, o niepodległość naszej Ojczyzny.
        Ukazane zostały sylwetki żołnierzy Niezłomnych walczących o niepodległość Polski w latach 1944 -1956 na terenie Podkarpacia takich jak Władysław Koba , Michał  Zyga i inni.
      Nasze spotkanie z młodzieżą to żywa lekcja historii naszej Małej Ojczyzny, która jednocześnie jest historią ogólnopolską.

        Spotkanie otworzył Marian Boczar – sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu witając przybyłych i wprowadzając w tematykę spotkania „Przez Sybir do Niepodległej”. Po zaproszeniu na scenę Pani Stanisławy Żak – Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków i Pana Tadeusza Szczerbatego w postawie stojącej zgromadzeni odsłuchali Hymnu Sybiraków

            Dalszą część spotkania poprowadziła Pani Stanisława Żak.

W trakcie spotkania został wyświetlony film pt: „Orlęta bronią przemyskiego gniazda”, - reżyseria i scenariusz Agnieszka Niemiec. Film wyprodukowany przez TVP Historia.

Wydarzenie było utrwalane przez TVP 3 Rzeszów, Telewizję „Toya” i Radio „Fara”.

Honorowymi Gośćmi byli Sybiracy oraz przedstawiciele Władz Miejskich.

W spotkaniu wzięło udział 280 uczniów.

 

Spotkanie z młodzieżą Dofinansowano ze Środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Współorganizatorami spotkania byli:

Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu

Centrum Kulturalne w Przemyślu

II Liceum Ogólnokształcące im. K. Morawskiego w Przemyślu.

Spotkanie otworzył sekretarz przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków Marian Boczar.

 

Zaproszeni Goście i młodzież szkolna gdy odegrano Hymn Sybiraków.

Postawa stojąca młodzieży podczas odegrywania Hymnu Sybiraków.

Przemawia Prezes przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak a współprowadzący to: Tadeusz Szczerbaty - aktor teatru "Fredreum" i uczennice II LO im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu.